MédiatechnikaRoland hangfelvevők

Médiatechnika | 2012. Január 18., Szerda 13:00

Az őszi nagy kiállítás-szezont (IBC 2011, Plasa) kísérő termékbemutatók özönéből ezúttal két új, a Roland műhelyében készülő professzionális hangrögzítő berendezést szeretnék kiemelni és közelebbről bemutatni.

R-1000-es merevlemezes rögzítő

A élő, soksávos audió-felvételek „nagyágyújának” szánt R-1000 merevlemezes rögzítő beharangozójáról korábban már olvashattuk e lap hasábjain. Ez a berendezés a házon belüli Cakewalk Sonar már létező, 40 sávos REAC rögzítő megoldását hivatott „PC-mentes” alapokra helyezni, amely a legmostohább körülmények között is 100%-os megbízhatóságot ígér. A 3U magas eszközzel immár 48 monó csatornát rögzíthetünk 24 bit 44.1, vagy 48 kHz-es felbontás mellett, vagy 24 monó csatornát 96 kHz-en. Két R-1000-t MIDI-n keresztül szinkronizálva azonban megduplázhatjuk a felvételi csatornák számát – akár 96 sávot is rögzíthetünk! Ilyen módon akár kaszkádba kötött két M-480-as keverőpult kapacitása is maradéktalanul kihasználható.

 

_R1000 .jpgR-1000-es merevlemezes rögzítő

 

A rögzített sávokat broadcast wave (.BWF) formátumban tárolja a készülék a moduláris, cserélhető merevlemezén, vagy SSD-n. A lemezek cseréje pillanatok alatt végrehajtható, így akár több napos, folyamatos felvételre is használható a berendezés, ami jól jöhet pl. fesztiválok alkalmával. Az R-1000 képes továbbá Wordclock, SMPTE, és Black Burst videó szinkronjelek vételére és továbbküldésére, amelyet a rögzített fájlokban tárol is a későbbi tévés alkalmazások számára. További előny ebben a környezetben a frame-pontos markerek egyszerű kezelése az eszközön. A moduláris merevlemezek egyenként is csatlakoztathatók utómunka-állomásunkhoz, de az R-1000 is megjelenik külső USB-s tárolóként, illetve fogad USB médiát, melyre kimásolhatjuk a felvett anyagot.

 

További fejlődés, hogy az R-1000 sávonkénti visszajátszásra is képes, így nem csak teljes értékű backing-track eszközként, de akár virtuális hangbeállásra is használható az előző koncert sávjainak birtokában, ami a beállási időt jelentősen lerövidítheti pl. egy komplett turné alkalmával.

 

Nagy hangsúlyt fektettek az R-1000 esetében a távvezérelhetőségre. A Roland professzionális eszközei mind rendelkeznek RCS-rel (Remote Control Software), az utóbbi időben pedig érkeznek a Mac-es verziók is. Nincs ez másként esetünkben sem, az R-1000 vezérelhető USB, RS-232, GPI és MIDI kapcsolaton keresztül, emellett minden Roland V-Mixer felületéről teljes kontrollt kapunk az eszközök közötti REAC jelfolyamba ágyazva. Rack-ben duruzsoló R-1000-ünk funkcióit tehát bárhonnan elérjük anélkül, hogy akár csak egy ujjal is hozzá kellene nyúlnunk.

 

A REAC megnevezés szokás szerint a Roland Ethernet Audio Communication digitális kapcsolatot jelenti, az R-1000 négy REAC csatlakozóján fogadja és küldi az audió jeleket. A berendezés azonban képes önállóan is színpadi egységeket (Snake) kezelni, annak analóg előfokozatait távvezérelni és beállításait elmenteni, így V-Mixer nélküli rendszerben is tökéletesen használható. A sztereó monitor lehetőség segítségével pedig bármely csatornába vagy csoportba azonnal belehallgathatunk.

 

Noha a REAC-protokoll a Roland eszközei között biztosítja a megbízható és alacsony késleltetésű digitális jelátvitelt, a tavaly óta elérhető S-MADI konverter megvalósítja a kompatibilitást bármely MADI alapú rendszerrel, ezen keresztül tehát az összes ismert digitális keverőpultgyártó konzoljához egyszerűen csatlakoztathatjuk az R-1000-et!
    
R-26-os felvevő

A másik említett professzionális felvevő eszköz az R-26 elnevezést kapta, és 6 sávon képes rögzíteni max. 24 bit 96 kHz-en, .BWF, .WAV vagy .MP3 formátumban, SDHC kártyára. Érdekes koncepció, hogy irány független és irányított karakterisztikájú beépített mikrofonpárral is felszerelték, melyek szimultán használhatók. Található rajta emellett két XLR/TSR bemenet fantomtáplálással, valamint plug-in sztereó mikrofon bemenet is.

 

R-26.jpg

 

R-26-os felvevő

 

E forrásokból tölthetjük fel szabadon a 6 monó felvételi csatornát az aktuális szituációnak megfelelően. Az eszköz a Roland VS szintű (legjobb) mikrofon-előerősítőit kapta, a navigációt pedig megkönnyíti a nagyméretű érintés-érzékeny kijelző. További érdekessége, hogy számítógépünkhöz csatolva USB-audió interfészként is működik, így a hozzá mellékelt SONAR LE szoftverrel komplett munkaállomást kapunk.


Gyimesi Bence

Share |
top

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!

E-mail

Jelszó

Regisztráció | Elfelejtett jelszó

bottom
Impresszum
Betöltés: 1.247073 másodperc.