MédiatechnikaEgy sokoldalú broadcast feliratozó: a Face2 / IVS Play

Médiatechnika | 2014. Január 31., Péntek 11:00

folyamatoskicsi.jpg

A teljes egészében hazai fejlesztésű IVS adás-feliratozó programcsalád közül most az IVS Player szoftvermodult mutatjuk be.

Az IVS Player célja a Face2-ben létrehozott sablonok működtetése és tetszőleges tartalmakkal való lejátszásuk.

 

A program felülete a következő fő részekből áll:

  • Fájlok
  • Rendező
  • Playlisták
  • Preview

 

A fájl ablakban kiválasztott könyvtárból húzzuk be a sablonokat a rendezőbe, és ugyaninnen a különböző tartalmakat a sablonok előre kijelölt adatmezőibe, illetve playlistáiba. A preview-n követhetjük nyomon a kijátszás folyamatát.

 

A rendezőbe húzott sablonokat tetszőlegesen átnevezhetjük és elrendezhetjük a műsor alatt való kényelmes használathoz. A sablonok paneljei az átláthatóság érdekében a lehető legkisebb helyet foglalják el, de bizonyos funkciók eléréséhez ki tudjuk őket nyitni. A kinyíló felületeken különböző beállításokat tehetünk: eltolhatjuk a sablonok megjelenítési helyét (ha esetleg ütköznének más sablonokkal (pl. a tv logója), befolyásolhatjuk a sablonok takarási sorrendjét, stb.

 

playlist.jpg

 

 

Minden sablon (előzetesen, még a Face-ben) megjelölt rétegeinek tartalmához hozzáférünk (pl. „riporter név” - réteg). Ezeket kinyitva, táblázatszerűen látjuk a tételeket, amelyeket akár lejátszás közben is átírhatunk (a változás rögtön kijátszásra is kerül). A táblázatot tetszőlegesen bővíthetjük új sorokkal (természetesen törölhetünk is), valamint behúzhatunk text fájlokat, amelyek sorai azonnal bekerülnek ebba a táblázatba. Ebben az esetben mód van arra, hogy a program folyamatosan nyomon kövesse a behúzott text fájl változásait és akár automatán, akár kézzel, egy gombnyomással frissítsük a playlistát a fájlból.

 

Lehetőség van a grafikus tartalmak cseréjére is, ezek fájlneveit ugyanúgy táblázatban látjuk, amelyekhez természetesen szintén hozzáadhatunk és törölhetünk tételeket.

 

Bizonyos esetekben célszerűbb a kiemelt playlista használata. Ez kétféle lehet, egymással nem összefüggő (single), illetve egymással összefüggő (treechild) felirat sorok listái.

Utóbbi esetben páros feliratlistát kezelünk, amiből az egyik a főcím (pl. „életet találtak a Hold túloldalán”), a másik az alcím lista („holnap indulnak az űrhajósok”, „óriási az expedíció nemzetközi támogatottsága”, „az utazás paradigmaváltást okozhat”, stb.). Minden főcímnek saját alcím listája van, ezeket külön is lehet vezérelni.

 

ivsplayerkicsi.jpg

 

Kiemelt playlista használatakor (treechild esetén csak a főcím) tételekkel el tudunk indítani, illetve le tudunk állítani más sablonokat (pl. a fenti esetben egy „exkluzív” feliratot), a szöveg mellett található ikonokkal.

 

Ezekbe a kiemelt listákba szintén behúzható külső text fájl, ennek kezelési és működési logikája megegyezik az előzőekben említettekkel. Sőt, ilyen külső listát használhatunk crawl illetve roll tartalom kitöltéshez is (a program mindig mutatja, mely sorok vannak éppen megjelenítés alatt). Így könnyen crawl-ba fűzhető olyan text fájl, amelybe például telefonos sms-ek kerülnek. Itt is lehet választani az automatikus és kézi frissítés között (utóbbi esetben megvárható a szövegek moderátori ellenőrzése, még a képernyőre kerülés előtt).

 

Nem csak a playlista elemek vezérelhetnek más sablonokat, mód van arra is, hogy a sablonok közvetlen hatással legyenek egymásra. Egyszerű összekötésekkel megadhatjuk, hogy mely sablonok elindulása, vagy megállása milyen más sablonokra legyen indító, vagy megállító hatással, amihez rendelhetünk (akár tizedmásodperces pontosságú) időzítést is.

 

panel.jpg

 

Mindezeken felül mód van a sablonok csoportokba rendezésére. Ez esetben a csoportba tartozó bármelyik sablon vezérlése ugyanolyan hatással lesz az összes többire (egyszerre indulnak el és egyszerre kezdenek leállni). Természetesen mód van komplett csoportok vezérlésére is, a fent említett módok mindegyikével (playlista tétellel,  vagy a sablonokkal való ráhatással).

 

Mikor összeállítottunk egy sablon-rendszert, a projekt kimenthető, így előre összeállíthatóak és betölthetők a műsorokhoz szükséges konstrukciók. Ezek a projektek akár egymásra is tölthetők (merge).

 

Végül, bármelyik sablon bármelyik rétege cserélhető anélkül, hogy a sablont meg kéne állítani, tehát képesek vagyunk olyan sablonrendszert összeállítani és működtetni, mint pl. a CNN, BBC, SKY műsoraiban látott folyamatos, perceken át tartó, bizonyos témákat elemző hírfolyamok.  ( - ) 

Share |
top

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!

E-mail

Jelszó

Regisztráció | Elfelejtett jelszó

bottom
Impresszum
Betöltés: 0.058931 másodperc.