MédiatechnikaSziget 2011

Médiatechnika | 2012. Január 19., Csütörtök 15:00

A ma már hagyományosnak mondható Sziget Fesztivál Közép -Európa legnagyobb fesztiválja. Európai mértékkel mérve is az egyik legnagyobb. Dudás Béla technikai igazgató felfedi a rendezvény technikai hátterét.

Naponta 65 ezer ember szórakozott a Duna által határolt területen, ahol a 10 napos rendezvény ideje alatt összesen 385 ezer látogatót fogadtak. A rendezvényen közel 300 technikai ember gondoskodott a zavartalan szórakoztatásról. A vendégeknek fogalma sincs róla, hány ember, mekkora munkával biztosította a hat nagyméretű- és 32 egyéb színpad technikai működését.

 

6354.JPG

 

A Nagyszínpad - jelentős méretek

 

Dudás Béla a fesztivál produkciós technikai igazgatója, aki a programhelyszínek hang-, fény-, színpad- és erősáramú rendszereinek működéséért felel, elmondta, hogy a fesztivál technikai hátterének szervezését 2010 novemberében kezdték el. A szervezési munka nagyobbik része azonban tavaszra tolódott, mivel a fesztivál programosztálya csak márciusra tudta véglegesíteni a programokat. Így a technikai rendszerek összeállítására, berendelésére csak ezután kerülhetett sor. Nehezítette ezt a munkát, hogy közben több más, a Sziget kft. által szervezett rendezvényre (pl. Balaton Sound, Volt Fesztivál, stb.) is ugyanez a technikai csapat készült. Ezekre a rendezvényekre a nyár elejétől kezdve folyamatosan került sor, bár volumenük valamivel kisebb volt, mint a Szigeté, azonban hasonló alapossággal kidolgozott előkészítői- és kivitelezői munkát igényeltek.

 

Hatalmas főszínpad

 

Idén - tanulva az elmúlt évek tapasztalataiból-, új arculatú főszínpad született.  Erre elsősorban a szebb megjelenés, a nagyobb biztonság és az előnyösebb szerkezeti megoldások miatt volt szükség. A biztonságot elsősorban a nagy szélnek ellenálló, statikailag jobban megfelelő színpad kialakítás jelentette. Az új konstrukcióval a  120 tonnás színpadi vasszerkezet képes volt megtartani a két, egyenként 70m2-s LED falat (összsúlyuk meghaladta a 8 tonnát), a 14 tonnányi hangrendszert és a 15 tonnányi világítási rendszert. Ez a színpad, amelynek hasznos belmérete - ahol a zenekarok játszanak – szélesség: 17,5 / mélység 14m / magasság 13m, hat nap alatt készült el. A nemzetközi mértékkel mérve is nagyméretű színpadhoz 72 km/órás  szélterhelésig nem kell hozzányúlni. Ennél nagyobb szélerősség felett azonban a felületére rögzített takarásokat, reklám molinókat, már le kell bontani, míg 80 km-es szél esetén ki kell üríteni a színpadot és környékét. Szerencsére ekkora széllel nem kellett megküzdenie a szervezőknek! Az új színpad impozánsabb dekorációval készült, erősebb, ellenállóbb volt, mint a tavalyi.

 

5966.JPG

 

Néhány a közel 700 hangsugárzó közül

 

A fesztivál 300 helyszínére (38 programhelyszín), 40 ember, közel kétheti munkával építette ki az erősáramú rendszert. Az ELMÜ két, egyenként 10kV-os betáplálással biztosította az energiát. Az egyik betáplálás kizárólagosan a fesztivál energiaellátását szolgálta. Öt ideiglenesen telepített transzformátor kapcsolódott erre, amely a 10 nap alatt 298 000 KWh (298 MegaWattóra) teljesítményt szolgáltatott. A legtöbb energiát a nagyszínpad igényelte, ahol a produkciókhoz szükséges 3x800A energiát, kétoldalú betáplálással biztosították, azonban semmit nem bíztak a véletlenre a rendezők, mert egy 3x400A-es diesel generátort is készenlétben tartottak, egy esetleges áramszünet esetére. Néhány statisztikai adat jól mutatja, mekkora rendezvény a Sziget Fesztivál: több mint 100 különböző hangkeverőt, kb. 3500 darab lámpát és közel 700 darab hangsugárzót telepítettek a rendezvényre.

 

Szó esett már a szélterhelésről. A fesztiváligazgatóság egy ún. vezetési pontot állított fel a fesztivál idejére, amely állandó kapcsolatban volt a meteorológiai intézettel. Az innen kapott információk alapján a fesztivál programigazgatói döntötték el, milyen időjárási viszonyok között lehet folytatni a rendezvényeket. Itt döntötték el például, hogy a -1.-dik nap programjához (Geszti Péter and his guests) tartozó főpróba ideje alatt a nagyszínpad szerkezetét tartó molinókat le kellett bontani, a készülő vihar miatt. Szerencsére a szélvihar egy óra alatt elült, így az esti előadásra már minden reklámfelület a helyén volt.

 

 

Világítás

 

A főszínpad és további négy nagyszínpad világítástechnikájáért Szabó Antal – becenevén Atom - volt felelős. A fiatal szakember számos nemzetközi eseményen vezette már a világítástechnikai installációt és produkciós munkát, így nagy tapasztalattal rendelkezik ezen a téren. Szükség is volt erre, no meg a nemzetközi kapcsolatrendszerére, mert a hallatlan feszített határidőket nem tudták volna ezek nélkül tartani! Mint fentebb említettük, ugyanez a csapat tervezte és kivitelezte a Sziget kft. másik öt nyári rendezvényét is. A fesztivál megkezdése előtt kb. két-három héttel fejezte be Atom a 29 fellépő zenekar világítástechnikai egyeztetését.

 

6224_.jpg

 

Világítási hídrendszer

 

Az előző év novemberében megkezdett tervezés eredményeképpen kialakult az a világítási rendszer, amelyet a nagyszínpadi fénytechnikai stáb két nap alatt szerelt össze. Ekkor építették fel azt az alaprendszert, amit a mindenkori vendégzenekarok kiegészítettek a saját berendezéseikkel. A feszített program nem hagyott sok időt a világítási szakembereknek arra, hogy átálljanak egyik zenekari showról a másikra, ezért egy olyan világítási hídrendszert riggeltek be a tetőszerkezetbe, amelybe az érkező vendégzenekaroknak  könnyebb volt felinstallálni saját világítási felszereléseiket, lámpáikat.  A fesztivál hét produkciós napja alatt 29 zenekar játszott a nagyszínpadon, amelyeknek világítástechnikai vezetése emberfeletti munkát igényelt.

 

A -1.-dik napon a Rapülők, a Jazz + Az, a Gringo Sztár és az Első emelet, a 0.-dik napon Prince és zenekara, a további 5 napon, naponta 5-5 zenekar lépett színpadra. A -1.-dik napi (augusztus 8.-i ) fellépésre pl. három zenekar készült fel az előtte lévő napon. Atomék még augusztus 6.-án éjjel befejezték a minden zenekar számára használható rendszer felépítését, beállítását. A két fénypult és a 196 lámpa beprogramozása még a hajnal beállta előtt befejeződött. A zenekarok a következő reggelen kezdték a beszerelést. A zenekari fővilágosító a beépítés végén kezdte felprogramozni a show-nak megfelelő, saját világítási képeket, így a délutáni próbára már minden készen volt. A világítási hidakat, a lámpatípusokat, a lámpapozíciókat és egyéb világítási elemeket tartalmazó terveket a rendezvény világítástechnikai vezetője előre elküldte a zenekarok technikai vezetőinek, akik ezt használták alapul a saját világítási képeik tervezésekor.

 

6070.JPG

 

A nagy színpadok világításáért Szabó Antal Atom (balról) volt a felelős.  Mellette Molnár Károly, aki a hangtechnikai rendszer felépítését vezette

 

Augusztus 9.-én éjjel érkezett meg Prince fővilágosítója a helyszínre, hogy ellenőrizze a világhírű előadó show-jához szükséges technikai berendezések telepítését.  A „Gesztivál” koncert 8-án este 11-kor fejeződött be, ami után azonnal megkezdődött a fellépő zenekarok technikájának lebontása és a Prince-koncert berendezéseinek installálása. A Prince-show lámpáinak, effektjeinek programozását a vendég Light Designer, saját számítógépén - az Atom által elküldött látványtervező program  fájlja  alapján - a koncert előtti napokban fejezte be. Az előre átküldött beállításokat kiegészítette a saját berendezések, eszközök beállításaival, majd ezeket rögzítette egy adathordozón, amelynek beállításait a budapesti próba előtt betöltötte a színpadhoz tartozó MA Lighting gyártmányú GrandMA2 –es típusú vezérlőpultba. Így a show valamennyi világítási programja készen állt arra, hogy a próbákat és az előadást a beállításoknak megfelelően kezdjék meg.

 

6083.JPG

 

A világítási rendszer telepítése

 

Az ilyen típusú koordinációs munka a hely- és a vendég világosítók között nagyban lerövidíti azt az időt, amelyet a vendég világosítók igényelnek saját beállításaikhoz és programozásaikhoz a fesztivál hasznos ideje alatt. A  próbák pihenő után, kora délután indultak, majd este 8-kor megkezdődött a két- és félórás, nagysikerű koncert. Még a Prince-koncert alatt megérkezett a másnap játszó zenekarok felszerelése, amelyeket részben a rakodó színpadra helyeztek el, részben kamionokban tároltak a szerelés megkezdéséig. A nagy szervezőmunkát, odafigyelést igénylő átszerelésekből szerencsére a nézők nem sokat láthattak.

    1 / 2  Következő >   Utolsó >>

Share |
top

A hozzászóláshoz kérjük jelentkezzen be, ha még nem regisztrált a regisztráció linken megteheti!

E-mail

Jelszó

Regisztráció | Elfelejtett jelszó

bottom
Impresszum
Betöltés: 0.072810 másodperc.